EtVaS perustaa ammattilaisjoukkueen!

Etelä-Vantaan Shakki perustaa seuran nimeä kantavan ammattilaisjoukkueen kilpailemaan shakin kasvavilla kansainvälisillä ja rahakkailla turnauskentillä sekä laudan ääressä että online peleissä. Joukkueeseen valitaan kahdeksan motivoitunutta pelaajaa jotka kuukausipalkan turvin harjoittelevat täysipäiväisesti seuran valmennuskeskuksessa ja kilpailevat säännöllisesti eri puolilla maailmaa.

EtVaSin puheenjohtaja Antti-Pekka Rilli kommentoi: ”Olemme innoissaan tästä uudesta joukkueesta! Shakki on suuria ihmisjoukkoja kiinnostava laji ja kasvavat sponsorirahat houkuttavat lisää pelaajia ammattimaiseen toimintaan. Koemme että nyt myös EtVaSin on hyvä aika tarttua tilaisuuteen ja perustaa oma ammattimainen kilpajoukkue.”

EtVaS järjestää avoimia haastatteluita peli-illoissaan 1.4.2019 alkaen. Ammattilaisurasta kiinnostuneet pelaajat voivat tulla esittelemään taitojaan seuran johtokunnan jäsenille. Hakijoilta edellytetään erityisesti hyvää huumorintajua, sekä kuningasgambiitin ja Lucena-aseman täydellistä hallintaa.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: