Jere Lindholm voitti HSL kesäturnauksen

Jere Lindholm voitti vakuuttavasti 30.6.-1.7.2018 Shakkiareenalla pelatun HSL kesäturnauksen pistein 3,5/4. B-ryhmässä Juha Patosalmi sijoittui kolmanneksi pistein 2,5/4, ja samoilla pisteillä Henri Nordlund kuudenneksi. C-ryhmässä Valtteri Sokka sijoittui 11:nneksi napattuaan puolikkaan pisteen ryhmän voittajalta.

A-ryhmän tulokset.

B-ryhmän tulokset.

C-ryhmän tulokset.

Nuorten SM-kisat pelattu, Volter Aapola nappasi U12 sarjan mestaruuden

Nuorten SM-kisat pelattiin 7.-10.6.2018 Päivölän opistolla Valkeakoskella. U20 sarjan mestaruuteen ylsi FM Toivo Keinänen pistein 6,5/7. U12 sarjan voiton nappasi EtVaSin Volter Aapola pistein 5,5/7.

U20

Voittoon FM Toivo Keinänen (6,5/7). EtVaSin Jere Lindholm sijalla 6/8 pistein 2,5/7.

Täydelliset tulokset.

U18

Voittoon WFM Anastasia Nazarova (6/7), sarjassa ei EtVaSin edustajia.

Täydelliset tulokset.

U16

Voittoon Tamas Martinec (5,5/7), sarjassa ei EtVaSin edustajia.

Täydelliset tulokset.

U14

Voittoon Oliver Wartiovaara (6,5/7), sarjassa ei EtVaSin edustajia.

Täydelliset tulokset.

U12

Voittoon EtVaSin Volter Aapola pistein 5,5/7. Valtteri Sokka sijoittui kuudenneksi pistein 4,5/7, ja Eino Pölkki sijalle 11 pistein 3,5/7.

Täydelliset tulokset.

U10

Voittoon Ilkka Koota pistein 6,5/7. EtVaSin Reko Pölkki sijoittui kuudenneksi pistein 4,5/7, ja Samu Patosalmi sijalle 11 pistein 3,5/7.

Täydelliset tulokset.

U8

Voittoon Niklas Jaakkola pistein 6,5/7. EtVaSin Pessi Heino sijoittui neljänneksi pistein 4,5/7 ja Aarne Patosalmi sijalle 12 pistein 2/7.

Täydelliset tulokset.

EtVaS onnittelee junioreitaan menestyksestä ja hienoista suorituksista!

 

 

 

 

 

EtVaS juniorit SM-kisoissa

Nuorten SM-kisat pelataan 7.-10.6.2018 Valkeakoskella. Mukana on eri ikäluokissa yhteensä 8 EtVaSin edustajaa. EtVaS toivottaa junioreilleen onnea turnaukseen!

U20
1 Toivo Keinänen 2358 MatSK
2 Eero Valkama 2245 SalSK
3 Dmitri Tumanov 2172 Gambiitti
4 Jere Lindholm 2139 EtVaS
5 Henri Lahdelma 2124 MatSK
6 Benjamin Helander 1983 VSS
7 Kasper Kivimäki 1968 Pässi
8 Stefan Wahlbäck 1534 KäpSK

U18
1 Valo Hallman 2220 HSK
2 Anastasia Nazarova 2105 ESK
3 Aaro Salmelin 2034 JyS
4 Lauri Bederdin 2026 JärvSK
5 Jaakko Takala 1606 TammerSh
6 Elias Lehtinen 1599 LoimSK
7 Olli Järviniemi 1578 TammerSh
8 Nuutti Karjalainen 1502 PSY

U16
1 Jimi Multanen 1718 TammerSh
2 Tamás Martinec 1644 TammerSh
3 Hanna Laihonen 1609 JyS
4 Demetrio Corbanese 1604 TammerSh
5 Mariela Ebeling 1590 MatSK
6 Matias Pajarre 1558 TammerSh
7 Sandro Karhula 1524 MatSK
8 Niko Palttala 1508 TammerSh

U14
1 Oliver Wartiovaara 2064 MatSK
2 Elias Keso 1963 TammerSh
3 Patrik Aalto 1912 MatSK
4 Konsta Jaakkola 1795 TammerSh
5 Toni Vainikka 1707 HämSK
6 Lauri Linnossuo 1625 Intellekt
7 Justus Lehtinen 1593 MatSK
8 Matias Tuominen 1537 TuTS
9 Oleg Shevnin 1526 Intellekt
10 Dimitri Shevnin 1506 Intellekt
11 Tapio Seitsonen 1373 MatSK
12 Axel Eerola 1320 HSK
13 Elisabet Hollmérus 1318 TammerSh
14 Adam Karhula 1306 MatSK
15 Maxim Kovbasenko 1295 Intellekt
16 Leo Huang 1277 KJ/Theeng
17 Tuure Luosto 1270 TammerSh
18 Alexandr Tarsa 1202 Aatos

U12
1 Anton Sinitsyn 1750 Intellekt
2 Sara-Olivia Sippola 1605 KurVi
3 Volter Aapola 1519 EtVaS
4 Iraj Laturkar 1497 MatSK
5 Eino Pölkki 1418 EtVaS
6 Valtteri Sokka 1402 EtVaS
7 Konsta Kinnunen 1368 TammerSh
8 Sini Jokinen 1357 TammerSh
9 Joel Tasa 1308 MatSK
10 Milo Sarajärvi 1301 AkaaS
11 Miska Moisio 1261 TammerSh
12 Aurora Lappi 1240 Pässi
13 Artemi Reiter 1236 Intellekt
14 Veronika Laihonen 1233 JyS
15 Sunjae Seo 1227 TammerSh
16 Rebekka Laihonen 1173 JyS
17 Anton Kremenenko 1157 HSK
18 Joel Järvinen 1125 TammerSh
19 Viktor Kulmala 1098 PorvSK
20 Verna Luosto 1040 TammerSh
21 Joona Heinonen 0 TammerSh

U10
1 Ilkka Koota 1813 TuTS
2 Jemina Pitkänen 1471 KJ/Vuon.
3 Timur Lindstrem 1469 Intellekt
4 Aku Salonen 1400 Aatos
5 Reko Pölkki 1397 EtVaS
6 Aleksandr Häkkinen 1381 Intellekt
7 Nikita Shchurov 1378 Intellekt
8 Rafael Rouvari 1359 MatSK
9 Nikolai Kremenenko 1334 HSK
10 Jami Valpas 1304 KurVi
11 Samu Patosalmi 1301 EtVaS
12 Maxim Sadovnikov 1274 Intellekt
13 Lotta Tiitta 1223 MatSK
14 Otso Luosto 1212 TammerSh
15 Onni Ruusunen 1191 TammerSh
16 Alexandra Sofieva 1100 Intellekt
17 Vasili Kuznetsov 1096 Intellekt
18 Ella Asikainen 0 TuTS
19 Christian Nyfors-Subasinghe 0 EI
20 Kauno Pohjola 0 TammerSh
21 Akseli Ivanoff 0 TammerSh

U8
1 Niklas Jaakkola 1646 TammerSh
2 Eeli Asikainen 1458 TuTS
3 Vihan Velagapudi 1405 MatSK
4 Saana Sippola 1334 KurVi
5 Pessi Heino 1332 EtVaS
6 Ilona Poltavskaya 1245 Intellekt
7 Luukas Tiitta 1211 MatSK
8 Maria Oksanen 1192 Intellekt
9 Martin Kovbasenko 1142 Intellekt
10 John Takala 0 Turku
11 Linus Färnemyhr 0 TammerSh
12 Victor Bengts 0 EI
13 Aarne Patosalmi 0 EtVaS
14 Aleksej Spakov 0 TammerSh

EtVaSin pelaajille menestystä HSK:n kevätturnauksessa

Viikonloppuna Shakkiareenalla pelatussa HSK:n kevätturnauksessa voittajaksi selviyti KvM Joose Norri pistein 4/5, voittaen vertailulla KvM Tapani Sammalvuon.

A-ryhmän kolmanneksi päätyi Jere Lindholm pistein 3,5/5, ja samoilla pisteillä neljänneksi Taneli Lallukka, joka viimeisen kierroksen pelissä väänsi hienon voiton sijalle 11 pistein 2,5/5 päätynyttä Juha Patosalmea vastaan.

B-ryhmässä Ville Hiltunen sijoittui kuudenneksi pistein 3,5/5, ja Kari Teräsalo oli 15:s pistein 2,5/5.

Täydelliset tulokset.